Jak poznat důvěryhodného partnera aneb Opravdu Ti mohu otevřít srdce?

Není následku bez příčiny. Anebo také: Za každým nedůvěřivým obličejem hledej člověka, který ho způsobil.

Nikdy to není jen tak, že někdo vstupuje do vztahu s obavami, s pochybnostmi, s nedůvěrou. Jestliže druhého nezná, potřebuje ho přece poznat – aby zjistil, zda mu opravdu nemá věřit. Potřebuje mu dát šanci, aby ho zranil nebo zradil, a tím pochopit, kým ta osoba opravdu je.

Jenže to je pohled rozumu. Bojí-li se člověk vztahu, nemluví tolik o přítomnosti jako o minulosti. Vyjadřuje tím svou zkušenost. Že mu někdo už dost ublížil. Proto se bojí věřit.

SAD

Ve svém koučovacím magazínu FC, který se každé dva měsíce věnuje na sto stranách jednomu speciálnímu tématu, tentokrát Jak přepsat staré vzorce, píšu, že člověku nevěříme jen ze dvou důvodů: buď ho neznáme, anebo ho naopak známe.

Psychologie hovoří o problému SAD. Dobře si to zapamatujete. Jednak jde o zkratku Syndrom of Attacked Dog (syndrom napadeného psa), a jednak sad znamená anglicky smutný. SAD vytváří velmi nešťastné lidi.

Tento syndrom vychází ze psí povahy. Pes je zvláštní bytost, která dokáže milovat člověka víc než sebe. Když mu však člověk ublíží, začne se pes lidí bát. Přesněji: Začne se bát všech, nejen toho, kdo mu ublížil. Je to paradoxní situace, kdy při svém zranění velmi touží po lásce člověka, ovšem zároveň se této lásky bojí. Poznal totiž, že bolí až moc, když pes důvěřuje až moc.

A týká se to i „psích srdcí“ v těle člověka.

Mohu konkrétně Tobě věřit?

Na SAD je nejstrašnější to, že lidé, které někdo „pokopal“, ze všeho nejvíc potřebují lásku. Ale té se zároveň brání. Potřebují obejmout, ovšem zároveň se před vztahem mají na pozoru. Nesvedou věřit, a přitom bez důvěry vztah nemůže vzniknout. Chtěli by vědět, zda ten člověk, který se jim nyní nabízí, už je důvěryhodný, ale jak to zjistit dopředu?

Na téma partnerských vztahů a nejtěžších rozcestí, na nichž se člověk může ocitnout, jsem napsal těchto šest knih. Těší mě, že už ta první kniha 250 zákonů lásky se stala bestsellerem jak v Česku a na Slovensku, tak ve Spojených státech, Velké Británii, Itálii či Španělsku; těší mě mezinárodní ocenění Amazon Best-Selling Author, ale nejdůležitější je pro mě vědomí, že mé doporučení lidem pomůže. Proto se věnuji také podcastům, živým vysíláním v uzavřené skupině, kde odpovídám na konkrétní osobní problémy, a třikrát týdně článkům na přání členů klubové zóny, kde je už téměř dvacet tisíc z vás. Vašemu tématu se budu věnovat i dnes.

Jak otestovat emoční bezpečí nového vztahu?

Jak poznat, na koho se spolehnout dá, a před kým se mít na pozoru?

Jak zjistit, že máme vedle sebe konečně člověka, který nám nejenže nezpůsobí další bolest, ale který nám dokonce pomůže tu starou ránu zahojit?

Pojďme si to probrat bod za bodem:

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde

The post Jak poznat důvěryhodného partnera aneb Opravdu Ti mohu otevřít srdce? first appeared on FirstClass.cz.