5 fází odpuštění: Jak se už netrápit pro lidi, kteří se netrápí pro nás

Mnoho odmítnutých, zrazených a jinak zklamaných lidí mi říká: „Nemohu druhému odpustit, protože mi tolik ublížil.“

Nechápou, že je to přesně naopak: Čím více nám někdo ublížil, tím spíše musíme odpustit. Ale ne jemu. Sobě.

Akt odpuštění nikdy nesměřuje vůči osobě, která nám ublížila, ale vůči osobě, která se ničím neprovinila, a proto nemá proč trpět. Ano, odpuštění směřuje k nám samotným.

Proč mi to nejde?

Ve své základní knize zbavování se všeho, co nás činí zlomenými, Čtyři prány štěstí, dávám potřebu od-puštění do souvislosti s úlevou od dukkhy. Na straně 158 píšu:

„Někdo se nás bude snažit přesvědčit, že utrpení, které prožíváme, je pouze problém našeho myšlení, představivosti. Přitom to utrpení není výplod fantazie, chiméra. Utrpení je opravdové. V sanskrtu se pro něj užívá výraz dukkha, stejně jako pro úzkost, stres, nespokojenost – slova s týmž významovým kmenem. Ve všech případech dukkhy se totiž snažíme ovládnout situace, které nejsou v naší moci. Čím jasnější to je, tím víc nás drtí, že to, co se děje, by se dít nemělo. Vnitřní tlak, jehož jsme stvořitelem, se pěchuje do chtění, aby se dané věci změnily. Jenže to je zároveň mimo náš vliv. Proto v nás sílí hněv a frustrace.“

„Třeba když chceme změnit druhé, aby nás přijali, vrátili se, ocenili nás, milovali?“ zeptala se lesní víla.

Je to i Váš problém? Nechápete, jak si můžete sebe vážit, respektive jak věřit ve svou hodnotu, jestliže ve Vás přítomnost vytváří pocit, že nic neznamenáte? Nedovedete se zbavit chmurných myšlenek a katastrofických prognóz, které se samy množí ve Vaší hlavě?

Spojujete odpuštění pořád s jinou osobou? Neumíte oddělit svou hodnotu a její čin? Zčernalo v důsledku něčí nevěry, neupřímnosti, nespolehlivosti Vaše vnímání života natolik, že Vám nejde vytvořit si jedinou pozitivní myšlenku, natož naději?

V tomto týdnu jsem základům tématu věnoval dva klubové články: Jak poznat důvěryhodného partnera aneb Opravdu Ti mohu otevřít srdce? a ukázku konkrétního případu Proč muži lžou a ženy jim věří. Dnešním, třetím klubovým článkem přidám pět mentálních technik/uvědomění, potřebných pro úspěšné odpuštění – uzavření vlastní minulosti.

Pojďme bod za bodem.

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde

The post 5 fází odpuštění: Jak se už netrápit pro lidi, kteří se netrápí pro nás first appeared on FirstClass.cz.