Faustův syndrom aneb Jak si udržet sebevědomí, když jsme dlouho sami

Víte, jaký je rozdíl mezi emočním a fyzickým zraněním?

Emoční dokáže bolet mnohem víc. Nebývá patrné na první pohled. Může uvnitř krvácet, a přitom nejde ovázat, pokapat kysličníkem ani operovat.

A je tu ještě jeden podstatný rozdíl: Když si člověk zlomí nohu, ví, co dělat. Nebo spíš nedělat. Ví, že na zlomenou nohu nemá našlapovat, prohlubovat si zranění.

Ale ke zlomenému srdci přistupujeme jako k rozmaru. Kdekdo Vám řekne: „Nic se neděje, to rozchodíš!“ Řekl by Vám to v případě zlomené nohy?

Ten, kdo prožívá emoční zranění, je schopen ho ještě víc prohlubovat. Rýpat se v ráně, deptat sám sebe, snižovat své sebevědomí, hledat v sobě chyby. Pro návrat partnera by někdy udělal cokoli – i pro návrat toho, který mu ublížil. Jako Faust, který se upsal ďáblu jen proto, aby…

Ale o tom si povíme.

Proto se hovoří o Faustově syndromu.

Když jsem psal jubilejní Vánoční Speciál, měl jsem na mysli i tyto lidi. Ty, kteří dělají přesně to, co by s fyzickým zraněním nikdy nedělali. Kteří sami sebe poškozují, kontaminují, a pak se ještě diví, že se jim emoční zranění neuzdravuje – že se nemohou pohnout z místa, že jsou nešťastní.

Nesměji se jim. Zažil jsem to. Zažil jsem to jednak sám ve své minulosti, a jednak asi tisíckrát se svými čtenáři, kteří se mi svěřují v klubové zóně. Denně mi přijde okolo 300 dotazů a řada z nich zní: Co je na mně špatného? V čem jsem prašivý, že mi pořád nevychází ten správný vztah?

S dnešní těžkou dobou a zkracováním slunečního svitu se úzkosti ještě prohlubují. Jak se zbavit Faustova syndromu? V nedělním živém vysílání na téma Jak pracovat s negativními pocity a myšlenkami jsem na Vaše žádosti slíbil, že tento problém rozvedu. Činím tak dnes. Třikrát týdně píšu speciální články na Vaše přání. Kéž i tento pomůže.

Jaké cesty vedou ven z Faustova syndromu?

Čím si zbytečně prohlubujeme citové zranění – a přestaneme, jen když se nad tím zamyslíme?

Pojďme si tuto stěžejní součást emoční hygieny člověka objasnit bod za bodem:

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde

The post Faustův syndrom aneb Jak si udržet sebevědomí, když jsme dlouho sami first appeared on FirstClass.cz.